I kilimanjaros skugga

Elefantparadiset Amboseli

Har du sett en bild på elefanter framför Afrikas högsta berg Kilimanjaro är den förmodligen tagen i Amboseli.

Nationalparken är bästa stället i världen för att komma nära savannens jätte, elefanten, och bjuder dessutom på fantastiska vyer av det vackra berget.

Amboseli, som är nästan 400 kvadratkilometer, täcker nämligen flera stora sumpmarksområden, och elefanterna älskar att bada i lera. Men här finns inte bara elefanter. Förutom bufflar, geparder och lejon finns ett flertal sällsynta kattdjur.  

En resa hit kan enkelt kombineras med safari i Masai Mara, och vi rekommenderar varmt att du avslutar resan vid kusten, på till exempel Diani Beach eller i Watamu.

När ska jag resa?

Bästa tiden att åka till Amboseli

JAN
FEB
MAR
APR
MAJ
JUN
JUL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC
UTMÄRKT
BRA
OKEJ

Amboseli kan besökas när som helst på året, men allra bäst är det att åka dit när det är som torrast. Den korta regnperioden peakar i november och den långa i april-maj och dessa månader rekommenderas inte för att uppleva vilda djur. De tenderar att sprida ut sig i parken och kommer inte lika ofta till kända vattenhål. Bäst chans att se Kilimanjaro är det tidiga morgnar och sen eftermiddag under regnperioden, det vill säga från november till maj. Då är det mindre damm i luften.

Kontakta oss

Redo för nästa steg?

Vi börjar alltid med ett video- eller telefonmöte. Då får du svar på alla dina frågor, du får tips och idéer på vad som passar just dig och ditt resesällskap. När samtalet är över skickar vi en gratis resplan med ungefärliga priser så att du i lugn och ro kan drömma dig bort till Afrika. Givetvis förbinder du dig inte till något.